Engin Geri Dönüşüm
Yükleniyor...
Bize Ulaşın

Geri dönüşüm ile elde edilebilecek faydalara pek çok farklı örnek verebiliriz. Geleceğe güvenle bakabilmenin yolu geri dönüşümden geçiyor. Hem çocuklarımıza daha temiz bir dünya bırakmak hem de tükenebilir hammaddeleri korumak adına tüm ülkelerin geri dönüşüm çalışmalarına daha fazla bütçe ayırması lazım.

Çevre Kirlenmesini Önler!

Geri dönüşümün en önemli faydası çevrenin kirlenmesini önlüyor olmasıdır. Atık yakma tesislerinde daha az atığın yakılması ve atık depolama tesislerinde biriken atıkların miktarını azalması bile son derece önemli bir faydadır.

Tükenebilir Kaynakların Korunmasını Sağlar!

Sınırlı kaynakların yeniden kullanıma kazandırılması da büyük önem taşıyor. 1 ton çeliğin yeniden geri dönüştürülmesi 1,2 ton demir elde etmeyi sağlıyor. Aynı zamanda 800 kg kömürün yanması için gereken enerjiye de ihtiyaç kalmaz. Tüm metal materyallerin yeniden kullanıma kazandırılması ile elde dilecek olan meblağları düşünün. Bu sayede tükenebilir kaynakların geleceğe aktarılması da mümkün hale geliyor.

Enerji Verimliliği Artar!

Enerji verimliliği açısından da geri dönüşümün faydalarına değinmek lazım! Çünkü geri dönüşüm enerji tüketim miktarını azaltır. Hammaddelerin doğadan çıkarılması ya da üretilmesi için kullanılan enerji, geri dönüşümü için kullanılan enerjinin iki katıdır.

İstihdam Sunar!

Elbette bu çalışmalar bir mesleğin doğmasını da sağlıyor. Çok sayıda kişi için geri dönüşüm bir iş alanıdır. Bu açıdan da ülke ekonomilerine katkıda bulunur ve işsizlik oranlarını düşürür. Ülkemizde de çok sayıda kişi bu alanda hizmet veriyor.