Engin Geri Dönüşüm
Yükleniyor...
Bize Ulaşın

Atık kablolar artık çok önemli bir hammadde kaynağı olarak değerlendiriliyor. Üstelik kablo çeşitlerinin hemen hepsi bu kategoride yer alıyor. Onarım çalışmalarından sonra kalan kablolar, değiştirme sonucu çıkanlar, telefon hattı kabloları hatta kablo üretiminden çıkan hatalı ürünler bile çöp değil! Bu kabloların yeniden kullanıma kazandırılması için metal hurda olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Bildiğiniz gibi kablo çeşitleri zamanla çok ciddi değişimlerden geçti. Bakır, alüminyum, çelik ve kurşun dışında pek çok farklı varyasyon mevcut. Kabloların kaplamalarında kullanılan malzemeler ise PE; lastik, PVC ya da silikon gibi ürünler oluyor. Dolayısıyla atık kablolar ayrıştırıldığında ortaya pek çok farklı materyal çıkabiliyor. Geri dönüşüm prosesine dahil edilebilen kablolar arasında 100 yaşında olanlar bile mevcut.

Metal Atıklarınız Çöp Değildir!

Metal geri dönüşümünün doğaya olan katkılarını düşündüğünüzde kablo geri dönüşümünün önemi bir kez daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Kabloların geri dönüştürülmesi için ihtiyaç duyulan enerji miktarının, yeniden üretimde ihtiyaç duyulan enerjiden çok daha az olduğunu da belirtebiliriz.

Metallerin geri dönüştürülmesi sadece enerji tasarrufu açısından değil, farklı açılardan da çok büyük fayda sağlıyor. Örneğin CO2 emisyonunu % 95 gibi çok ciddi bir düzeyde azaltıyor. Siz de kablo atıklarınızın yeniden kullanıma kazandırılması için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Kablo atıklarınız ve tüm metal atıklarınız yerinde ve değerinde alınıyor. Hizmetlerimiz sayfasına mutlaka göz atın ve bizi arayarak daha detaylı bilgi alın.